Манай сумын алдартнууд

Ардын Хувьсгалын партизан:

1.Цэдэний Жамц

Хувьсгалт тэмцлийн ахмад зүтгэлтэн:

1. Очирын Баатар – Ахмад дайчин

2.Додийн Базар – Багш

3.Сэнгийн Балжинням –Төрийн зүтгэлтэн

4.Дагвын Дампил – Малчин

5.Цогтын Лхамжав – Сумын дарга

6.Додийн Цэвээн – Багш

7.Базарын Цэдэн-Иш – Дэслэгч генерал

Монгол улсын хөдөлмөрийн баатарууд:

1.Додийн Базар – Гавъяат багш

2.Түдэвийн Тангад – Жолооч

3.Сэмпилийн Цэрэндорж – Тууварчин

4.Базарын Цэдэн-Иш – Гавъяат хуульч, дэслэгч генерал

5.Раднын Батаа – Шинийг санаачлагч

6.Жамьяндорж Сүрэнхүү – Өрмийн мастер  / 1981 он /

Монгол улсын Гавъяатнууд:

1.Хорлоогийн Баттөмөр – Хүний гавъяат эмч

2.Додийн Базар – Гавъяат багш

3.Самбуугийн Ишбалжир - Гавъяат багш

4.Очирын Мягмар – Урлагийн гавъяат зүтгэлтэн

5.Дариймын Намдаг – Гавъяат Зоотехникч

6.Очирын Цэвэгжав – Зууны манлай зураач / урлагийн гавъяат зүтгэлтэн /

7.Дондогийн Цэвэгмид – Гавъяат багш, төрийн зүтгэлтэн

8.Базарын Цэдэн-Иш – Гавъяат хуульч, дэслэгч генерал

9.Сандагийн Цэдэндаш – БНМАУ-ын гавъяат жүжигчин

10.Жамцын Цэрэндулам– Хүүхдийн гавъяат эмч, байт сурын спортын мастер

11.Додийн Чойдог – Урлагийн гавъяат зүтгэлтэн

12.Мөнхийн Шийрэв – Соёлын гавъяат зүтгэлтэн, сэтгүүлч

13.Хандсүрэнгийн Должин – Хүний гавъяат эмч, хурандаа

14.Дугаржавын Цэрэнжав – Хөдөө аж ахуйн гавъяат зүтгэлтэн

15.Лхамын Цэрэндондог – Гавъяат барилгачин

16.Магсарын Чимэддорж – Гавъяат эдийн засагч

17.Лүүрэв Лхагвасүрэн – Аж үйлдвэрийн гавъяат

18.Базарын Батмөнх – Гавъяат малчин

19. Дашцэрэн Балдорж- Гавьяат эдийн засагч

Монгол улсын Төрийн шагналтнууд:

1.Цэвэгмидийн Амгалан – Уран барималч

2.Хорлоогийн Баттөмөр – Хүний их эмч

3.Очирын Цэвэгжав – Төрийн шагналт зураач

4.Додийн Чойдог – Зураач

"Ардын цолтон"-ууд:

1.Очирын Цэвэгжав – Ардын болон Зууны манлай зураач

Монгол улсын эрдэмтэн, докторууд:

1.Дондогийн Амгалан – Биологийн ухааны дэд доктор

2.Бавуудоржийн Баатар – ХАА-н ухааны дэд эрдэмтэн

3.Бат-Очирын Баатар – Техникийн ухааны доктор /  Ph.D /

4. Шагдарын Батжаргал - Геологи-минерлогийн ухааны доктор /  Ph.D /

5. Цэвэгжав Дагиймаа – Сурган хүмүүжүүлэх ухааны доктор /  Ph.D / дэд профессор

6. Авирмэдийн Дамдинсүрэн – Уул уурхайн ухааны доктор /  Ph.D / хүндэт профессор

7. Анударийн Дашдорж – Биологийн ухааны доктор, профессор

8. Балданы Дашцэрэн – Техникийн ухааны дэд эрдэмтэн

9. Жамъяны Долгормаа – Хэл шинжлэлийн ухааны доктор

10. Хандсүрэнгийн Должин – Анагаах ухааны доктор, профессор, хурандаа

11. Дарамбазарын Дорж – Эдийн засгийн ухааны доктор, профессор

12. Цэвэгмидийн Дэвээ –Сурган хүмүүжүүлэх ухааны доктор, профессор

13. Намдагийн Лхагвадорж – ХАА-н ухааны доктор, профессор

14. Аюушийн Маргай – Геологийн ухааны доктор / PhD /

15. Цэдэн-Ишийн Мөнхжаргал – Академич, ХАА-н ухааны доктор, профессор

16. Шарав-Ишийн Наранчимэг – хХл бичгийн ухааны доктор профессор

17. Дондогийн Пүрэв – Байгалийн шинжлэх ухааны доктор, профессор

18. Мижиддоржийн Саандар – Геодезийн ухааны дэд эрдэмтэн

19. Цэрэндоржийн Цэндэм – Эм зүйн ухааны дэд эрдэмтэн

20. Дашдоржийн Цэцэг – Биологийн ухааны доктор, профессор

21.Бат-Очирын Чулуунхүү - Эдийн засгийн ухааны дэд эрдэмтэн

22. Цэдэн-Ишийн Энхжаргал – Цэргийн шинжлэх ухааны доктор, профессор, хурандаа

23. Цэдэн-Ишийн Янжмаа – Эдийн засгийн ухааны дэд эрдэмтэн

24. Жигжиджавын Баатарцогт – Гүн ухааны дэд эрдэмтэн

25. Цэрэнгийн Даваадорж – Физик, математикийн ухааны доктор, /  Ph.D /

26. Балдашийн Жанчив – Анагаах ухааны дэд эрдэмтэн

27. Доржийн Лхамсүрэн – ХАА- ухааны дэд эрдэмтэн

28. Бат-Очирын Лувсанцэрэн – Техникийн ухааны дэд эрдэмтэн, хүндэт профессор

29. Аюушийн Самбуу – ХАА-н шинжлэх ухааны доктор /  Ph.D /

30. Цэрэндоржийн Сугаррагчаа – Мал эмнэлгийн ухааны дэд эрдэмтэн

31. Доржийн Цагаанхүү – Анагаах ухааны дэд эрдэмтэн, доцент

32. Базарын Цэдэн-Иш – Хуулийн ухааны дэд эрдэмтэн

33. Магсарын Чимэддорж – Эдийн засгийн ухааны дэд эрдэмтэн

34. Дондогийн Цэвэгмид – Биологийн шинжлэх ухааны доктор, профессор

35. Батзоригтын Эрдэнэбат – Цэргийн техникийн ухааны доктор /  Ph.D /, профессор, хурандаа

36. Лувсандашийн Эрдэнээ – Техникийн ухааны дэд эрдэмтэн

Монгол Улсын саятан нисгэгчид:

1.Батжаргалын Бат-Очир

2.Сэрээтэрийн Чүлтэм

3.Базаргүр Батсүх

Улсын сайн малчин, аварга ногоочин, хадланчид:

1.Намсрайн Дамдин  / Дампинхай / - Улсын сайн малчин

2.Түнтөөний Бух / Цэдэн / - Улсын сайн малчин

3.Надмидийн Жамц-Осор – Улсын сайн малчин

4.Самбуугийн Аюур – Улсын тэргүүний малчин

5.Дашийн Цэвэгжав – Улсын аварга малчин

6. Равдангийн Мөнх – Улсын аварга малчин

7.Цэрэндоржийн Түгдэнжамц – Улсын аварга малчин

8.Дугаржавын Цэрэнжав – Улсын аварга малчин

10. Борын Лхасүрэн – Улсын аварга малчин

11. Дондогийн Даваа – Улсын аварга малчин

12. зундуйн Балжинням – Улсын аварга малчин

13. Базарын Батмөнх – Улсын сайн малчин

14. Лхасүрэнгийн Иш-Ням – Улсын сайн малчин

15. Балжнямын Балдорж – Улсын сайн малчин

16. Гомбожавын Дондог – Улсын 2 удаагийн аварга хадланч

17. Равжаагийн Басгаадай – Улсын 3 удаагийн аварга хадланч

18. Дашнямын Цогбадрах – Улсын аварга хадланч

19. Аюушийн Югөөр-Улсын аварга хадланч

20.Нэргүй Дэлгэрцогт – Улсын аварга хадланч

21.Жамтрын Энхээ – Улсын залуу аварга хадланч

22.Цэвээний Гарам – Улсын аварга малчин / Шувуучин /

23. Доржийн Дугар – Улсын аварга ногоочин

24. Аюушийн Өлзийсайхан – Улсын тэргүүний тариаланч

25. Гарамсадын Баттөмөр- Улсын тэргүүний тариаланч

Монголын Төрийн зүтгэлтнүүд, түшээд:

1.Лхамын Цэрэндондог – Барилга, барилга материалын үйлдвэрийн сайд, МАХН-ын Төв хорооны барилгын хэлтсийн эрхлэгч, Гавъяат барилгачин

2.Дондогийн Цэвэгмид – БНМАУ-ын Сайд нарын Зөвлөлийн I орлогч сайд, эрдэмтэн, дипломатч, гавъяат багш

3.Бавуудоржийн Барс – Усны аж ахуйн яамны сайд

4.Жамцын Болод – Соёлын яамны сайд

5. Цэрэнгийн Даваадорж – Худалдаа үйлдвэрийн яамны сайд, эрдэмтэн

6.Бат-Очирын Лувсанцэрэн – Монголын үйлдвэрчний Эвлэлийн Төв Зөвлөлийндарга, АИХ-ын Тэргүүлэгчдийн нарийн бичгийн дарга, эрдэмтэн

7. Магсарын Чимэддорж – Тээвэр, холбооны яамны сайд, Гавъяат эдийн засагч

8. Гомбодоржийн Амар – Монгол-Совцветметалл нэгдлийн орлогч дарга

9. Гомбожавын Аюур – МАХН-ын Төв хорооны Хянан Шалгах хорооны дарга

10. Жигжиджавын Баатарцогт – Соёлын яамны орлогч сайд, эрдэмтэн

11. Арилдын Гончигжамц – МҮЭ-ийн Төв Зөвлөлийн нарийн бичгийн дарга

12. Балдашийн Жанчив – Эрүүлийг хамгаалах яамны орлогч сайд, эрдэмтэн

13. Доржийн Лхасүрэн – Нэгдлийн Холбооны дээд Зөвлөлийн орлогч дарга, Дорнод аймгийн АДХ-ын гүйцэтгэх захиргааны дарга, эрдэмтэн

14. Цэрэндоржийн Сугаррагчаа- Хөдөө Аж Ахуйн яамны орлогч сайд, эрдэмтэн

15. Доржийн Цагаанхүү – Эрүүлийг хамгаалах яамны орлогч сайд, эрдэмтэн

16. Мөнхийн Шийрэв – Монголын радио телевизийн улсын хорооны орлогч дарга, шинэ үндсэн хууль баталсан депутат, дэд профессор, Соёлын гавъяат зүтгэлтэн, сэтгүүлч

17. Батзоригтын Эрдэнэбат – Батлан хамгаалахын дэд сайд, эрдэмтэн, профессор

18. Лувсандашийн Эрдэнээ – ТЭХҮ-ийн яамны орлогч сайд, эрдэмтэн

19. Сэнгийн Балжинням – Улаанбаатар хотын АДХ-ын гүйцэтгэх захиргааны орлогч дарга

20. Базарын Цэдэн-Иш – НАХЯамны орлогч сайд, дэслэгч генерал, гавъяат хуульч, эрдэмтэн, Монго улсын хөдөлмөрийн баатар

 

 

 

 

ЕБС-ийн клип

Баяндун цаг агаар

Баяндун сум зураглал

Copyright 2011. Joomla 1.7 templates. Зохиогчийн эрхийг Баяндун сумын ЗДТГ эзэмшинэ.